Hide search box
Advanced search
(incl. VAT) Net price: PLN
Purchase form
To cart

Szekspir na blogu

Authors: Monika Sosnowska Publisher: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Publication date: 2014 Publication language: Polski Number of pages: 139 Publication formats: EAN: 9788379697373 ISBN: 978-83-7969-283-5 eISBN: 978-83-7969-737-3 Category: Literature: history & criticism Literature & literary studies Internet: general works Information technology: general issues Computing & information technology Keywords: William Szekspir Shakespeare blog książkowy literatura europejska krytyka szekspirowska ikona literatury Hamlet Ofelia Publisher's index: - Bibliographic note: -

Description

W książce zawarto opis badań różnych aspektów twórczości i recepcji dzieł Szekspira na świecie i w Polsce. Jako wynik samodzielnych dociekań są one przedstawione w niekonwencjonalnej i nowoczesnej formie.
Metamorfozy kulturowe, jakie zaszły w społeczeństwach zachodnich pod wpływem nowych mediów w przeciągu ostatnich dwóch dekad, objęły zasięgiem również tzw. kulturę wysoką, do której niewątpliwie przez wieki zaliczano twórczość elżbietańskiego dramaturga. Wpisując nazwisko Shakespeare w wyszukiwarkę internetową, okaże się, że jest on popularny niczym niejedna popikona. Powstają strony poświęcone jemu i jego twórczości, tworzone zarówno przez szekspirologów, takich jak Stanley Wells, Michael Best czy Hardy M. Cook i jednostki naukowe np. Shakespeare Birthplace Trust albo International Shakespeare Association, jak i internautów–amatorów zafascynowanych jego twórczością, bądź przypadkowo (jednorazowo) powołujących się na Szekspira. Jednym z rodzajów stron dedykowanych Szekspirowi lub takich, gdzie pojawia się wzmianka z jego nazwiskiem albo odniesieniem do jego sztuki, jest blog.
Swobodę i fantazję można a priori uznać za towarzyszące twórczości Szekspira, jak również autorkom niniejszych szkiców. Dodatkowy walor stanowi załączona bibliografia, „Szekspir na blogu i nie tylko”, obejmująca strony internetowe istniejących blogów, dzieł dostępnych w Internecie, witryn informacyjnych, czasopism i bibliotek, stowarzyszeń i organizacji.